четврток, 23. септември 2021. Вести денес: 102
home Општини

Густ чад надвисна над Ранковце, пожарот зафати големи површини (ФОТО)

Густ чад надвисна над Ранковце, пожарот зафати големи површини (ФОТО)

Голем шумски пожар избувнал попладнево во Општина Ранковце. Огнот зафатил голема површина шуми, а се проширил и во дел од населените места, Радибуш и Отошница, опожарувајќи и дел од куќите.

Огнот се движи кон браната во село Отошница, а надлежните стравуваат дека може да се прошири и кон околните села.

Командирот на Територијалната противпожарна единица од Ранковце рече дека огнената стихија е голема, споредувајќи ја со големите пожари во Калифорнија.

Рече, опасност постои и од соединување на пожарот со оној во соседната општина Старо Нагоричане.

Коронавирус