вторник, 19. јануари 2021. Вести денес: 101
home Општини

Гореа 50.000 метри квадратни: Во пламен трска на брегот на Охридското Езеро

Гореа 50.000 метри квадратни: Во пламен трска на брегот на Охридското Езеро

Трската кај кампот „Андон Дуков” на Охридското Езеро вчера беше запалена и предизвика голем пожар на површина од 50 илјади метри квадратни.

Покрај трска и дрва, изгореа и неколку бараки и живина која била сместена во кокошарници.

Во гаснењето на огнот учествуваа три возила на охридската противпожарна служба, а помагаа и многу локални жители. Гасењето на пожарот траело повеќе од 3 часа.

Од струшката и охридската противпожарна единица велат дека не паметат толку многу интервенции во овој период од годината.

Коронавирус