среда, 21. април 2021. Вести денес: 13
home Општини

Голем пожар во беровско, населението помага за да се спречи неговото ширење кон куќите

Голем пожар во беровско, населението помага за да се спречи неговото ширење кон куќите

Пожарот во м.в Цареви колиби с.Владимирово каде гори папрат и деградирана дабова и борова шума сеуште е активен. Во гаснење на пожарот биле ангажирани вработени од Шумското стопанство и месно население за да се спречи ширење на пожарот кон викенд куќички. Поради временските услови екипите биле повлечени од терен а останале само дежурна екипа за следење на пожарот“, соопштуваат од Центарот за управување со кризи.

40 пожарникари и припадници на шумската полиција од утринава гаснат голем пожар кај месностите Готен и Цареви Колиби, пренесува ТВ Стар.

Очевидци за телевизијата тврдат дека глетката е катастрофална по природата, бидејќи горат столетни дрвја, а животните панично бегаат.

Дали и кога пожарот ќе биде ставен под контрола и изгаснат во овој момент нема информации.

Се очекува помош од сите.

Коронавирус