понеделник, 25. мај 2020. Вести денес: 102
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Општини

Голем пожар на Љубаш во Кавадарци

Голем пожар на Љубаш во Кавадарци

Голем пожар беснее во месноста Љубаш во Кавадарци. Ова е трет пожар денеска како последица на неконтролирано горење на лозови прачки по резидба од страна на поединци. Информацијата за МИА ја потврди инспекторот за животна средина при општината, Јованче Колев.

Тој нагласи дека огнот се проширил и зафатил и шума. На местото се пожарникарите, полицијата и претставници на општината. Упати апел да се внимава при справување со отпадот од лозјата.

Се бараат виновниците, а Колев најавува и санкции против несовесните кои ја загадуваат околината.

Љубаш важи како месност која ја нарекуваат белите дробови на Кавадарци.

Коронавирус