вторник, 21. јануари 2020. Вести денес: 144
home Општини

(ФОТО) Пожарот во Опеница уште активен, го задуши цел Охрид

(ФОТО) Пожарот во Опеница уште активен, го задуши цел Охрид

Пожарот кај селото Опеница е уште активен, а чадот стигна и до Охрид на што граѓаните реагираат на миризбата. Граѓаните чекаат реакции од страна на градоначалникот Константин Георгиески како и од командирот на пожарната Спасе Прентоски.

Пожарот избувнал вчера попладне, а првично на терен имало само тројца пожарникари.

Ова е втор шумски пожар за кратко време во охридскиот регион. Претходно голем пожар имаше над селото Велмеј.