петок, 29. јули 2022. Вести денес: 130
home Општини

ФОТО: Мечето Теди од штипската зоолошка се сели во Бугарија

ФОТО: Мечето Теди од штипската зоолошка се сели во Бугарија

Мечето Теди кое со години во штипската зоолошка градина живееше во несоодветни услови се сели во Белица, Бугарија.

Тој денес замина за Бугарија, каде ќе има подобри услови и ќе биде сместен во резерватот „Паркот на танцувачките мечки” во Белица.

Покрај Зоо Скопје, во процесот за преселбата на Теди учествувале и 4Paws, најдобрата светска организација за заштита на животните.

фото: Зоо Скопје

Коронавирус