понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 60
home Општини

ФОТО: Кавадарци со богата програма го одбележа големиот празник Св. Трифун

ФОТО: Кавадарци со богата програма го одбележа големиот празник Св. Трифун

Денес во Тиквешијата на големо се празнува големиот празник св.Трифун.

Во Кавадарци оваа година прославата за овој празник беше организирана на високо ниво со богата програма и многу гости.

Градначалникот на oпштина Кавадарци организираше прием на кој беа пречекани Претседателот на Република Македонија и Претседателот на Влада на Република Македонја . Со заедничка здравица го честитаа празникот.

Прославата продолжи со традиционално закројување на винова лоза.

Годинава на манифестцјата присуствуваа голем број гости и граѓани, а вечерва на Градскот плоштад концерт има Владо Јаневски.

Коронавирус