понеделник, 1. јуни 2020. Вести денес: 63
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Општини

ФОТО: Големо невреме во охридско Трпејца- откорнати дрвја, искршени кајчиња…

ФОТО: Големо невреме во охридско Трпејца- откорнати дрвја, искршени кајчиња…

Охридското село Трпејца, познато туристичко место попладнево го зафати страшно невреме како што непаметат старите Трпејчани. Откорнати дрвја, искршени кајчиња, гранки на сите страни, е она што остана по невремето.

Во невремето среќа нема повредени, но настаната е голема матреријана штета. Голема штета има и во атрактивните ресторани кои се во ова место. Во моментов селото нема струја, а и приодот со таму е крајно отежнат поради одрони на патот кон Св Наум.

Трпејца инаку е полна и со туристи. Ова село од година во година прераснува во атрактивно летувалиште.

Извор: Скопје1

Коронавирус