петок, 29. мај 2020. Вести денес: 0
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Општини

Две инспекторки добиле закани по живот, а сопственикот на дивоградбата им ги искинал документите- СВР Охрид со детали за настанот

Две инспекторки добиле закани по живот, а сопственикот на дивоградбата им ги искинал документите- СВР Охрид со детали за настанот

Две инспекторки од Управа за заштита на културно наследство биле на увид за бесправно изградениот објект кај чинарот во Охрид.

Сопственикот на објектот им ги искинал документите и со закани по живот ги избркал од местото. Истите настанот го пријавиле во полиција и се уште не се превземени никакви дејствија, дознава КУРИР.

Од СВР Охрид ни испратија детали за целиот настан каде се наведува дека ќе биде поднесена соодветна пријава за сторителот.

-На 23.04.2019 година во 14,30 часот, во СВР Охрид, Р.К.( 39) од Скопје-инспектор за културно наследство од Управата за заштита на културно наследство при Министерство за култура, пријави нарушен јавен ред и мир на плоштадот „Крушевска Република“, извршен од Н.У. од Охрид. Според пријавеното, Н.У. вербално реагирал за вонредниот инспекциски надзор во објектот кој што е во градба непосредно до стариот чинар, што е негова сопственост. Н.У. е повикан на разговор во СВР Охрид и по целосно документирање на настанот, ќе биде поднесена соодветна пријава, информираат од СВР Охрид за КУРИР.

 

Коронавирус