сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 91
home Општини

Димитриевски: Некој од МВР директно соработува со лицето кое изнудувало средства од наш кандидат за советник

Димитриевски: Некој од МВР директно соработува со лицето кое изнудувало средства од наш кандидат за советник

Независниот кандидат за градоначалник на општина Куманово, Максим Димитриевски во емисијата „Став“ на ТВ Плус, вчера истакна дека не може да бидат фер изборите кога цело МВР е мобилизирано за изборниот процес во Куманово.

„Не може да бидат фер изборите кога вие го имате мобилизирано цело МВР и целиот државен систем на чело со министерот за внатрешни работи, којшто се уште нема дефинирано дали е тој кандидат или пак Оливер Илиевски. Дополнително, служење на сите недемократски методи, впрочем тоа се покажа на пракса, кога бев стопиран, а јавноста нека суди. Целиот инструмент на власта се почувствува на денот на изборите, во првиот изборен круг. Имаше обид и за изнуда на средства во изборен процес каде еден од нашите кандидати е снимено од друго лице. Кандидатот веднаш пријави во МВР, и замислете, 10 минути по пријавувањето во МВР од страна на лицето коешто изнудува пари го контактира нашиот кандидат и бара објаснување зошто го пријавил. Што значи дека некој од МВР директно соработува со тоа лице. Иако се тоа кривични дела поврзани со изборен процес и се водат по кратка постапка уште нема ништо“, потенцираше Димитриевски.

Коронавирус