сабота, 30. септември 2023. Вести денес: 51
home Општини

Десетина интервенции на кумановските пожарникари во текот на вчерашниот ден

Десетина интервенции на кумановските пожарникари во текот на вчерашниот ден

Силниот ветер што вчера го зафати Кумановско предизивка повеќе пожари предизивикани од спој на електрични жици во поширокиот кумановски регион, информираа од Територијалната противпожарна единица Куманово.

Во 14 часот, горел објект во селото Младо Нагоричане, друга екипа од кумановски пожарникари, пак, гасела пожар во село Жегљане каде изгорел помошен објект, трактор и свиња. Во попладневните часови екипите на противпожарната единица гаселе пожари на три одделни локации во кумановските населби и села каде горела сува трева и стрниште, нискостеблести растенија во населбите „Ајдушка Чешма“, „Карпош“, во село Коинце и во „Јане Сандански“. Пожарникарите интервенирале повторно во Младо Нагоричане, каде заедно со колегите од општина Старо Нагоричане успеале да го изгасат пожарот кој веќе влегол во дворовите на викендиците. Горела сува трева и кај наплатаната рампа Романовце на автопатот Куманово-Скопје.

Силниот ветер откорна и три дрвја во центарот на градот, во градинката во населбата „Гоце Делчев“ и во училиштето „11 Октовмри“. Нема повредени лица и предизвикана значајна материјална штета.

Екипите на „Чистота и зеленило“ ги отстраниле дрвјата, како и гранките од улиците во Куманово.

МИА