понеделник, 10. август 2020. Вести денес: 76
home Општини

Четворицата новозаболени во Куманово од познати кластери

Четворицата новозаболени во Куманово од познати кластери

Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира четири новозаболени лица од  Ковид 19, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Еден пациент починал, оздравени се 53 пациенти.

-Заболените се од познати кластери, сите се од Општина Куманово, изјави доктор Ариф Љатифи, директор на Центарот за јавно здравје Куманово.

Денеска, извршени се 21 тестирање  по „Мој термин“ и  27 согласно епидемиолошки индикации.

Од почетокот на епидемијата според податоците на Министерството за здравство на територијата на Центарот за јавно здравје Куманово, ковид дијагностицирани се 801 лице од кои во моментов активни се 194 случаи. (МИА)

Коронавирус