сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 0
home Македонија

ЗАПОЧНА НЕВРЕМЕТО ВО СКОПЈЕ: Дождот, ветерот и грмежите се приближуваат во главниот град (ФОТО)

ЗАПОЧНА НЕВРЕМЕТО ВО СКОПЈЕ: Дождот, ветерот и грмежите се приближуваат во главниот град (ФОТО)

Како што веќе најави УХМР денеска попладне Скопје и повеќе делови од земјава ќе бидат зафатени од невреме проследено со дожд, грмежи, силен ветер, а на некои делови и со град.

Во предупредувањето од управата се вели дека под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса до вторник ќе се задржи променливо облачно и посвежо време, наместа со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со пообилен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер (над 70 км/час) и појава на град.

Времето утре ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен пороен дожд, чести електрични празнења, силен ветер и услови за појава на град.

Во понеделник времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен пороен дожд, чести електрични празнења, силен ветер и услови за појава на град.

Во вторник времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Во среда времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен северен ветер најизразен долж Повардарието.

Коронавирус