сабота, 19. јуни 2021. Вести денес: 51
home Македонија

ВО ЖИВО: Протест за поддршка на жртвите од „јавна соба“

ВО ЖИВО: Протест за поддршка на жртвите од „јавна соба“

КУРИР денеска со почеток во 14:30 часот ќе го емитува во живо протестот за поддршка на жртвите од „јавна соба“.

Мотото на маршот е „Јавна соба е кривично дело!“, а е организиран од Платформата за родова еднаквост.

Организаторите на маршот бараат од Јавното обвинителство темелно да го расчисти случајот „Јавна Соба“, но и соодветно да ги казни администраторите.

Маршот ќе започне од пред Министерството за внатрешни работи, а ќе заврши пред Јавното обвинителство.

ЕУРО 2020

Македонија