вторник, 26. јануари 2021. Вести денес: 0
home Вести

Жугиќ: Шилегов да се извини за говорот на омраза, во спротивно ќе поведеме постапка пред институциите

Жугиќ: Шилегов да се извини за говорот на омраза, во спротивно ќе поведеме постапка пред институциите

Петре Шилегов е олицетворение на целата некултура на СДСМ. Деновиве Шилегов од позиција на градоначалник на град Скопје јавно искажа говор на омраза и нетолерантност кон партијата ВМРО-ДПМНЕ и нејзиното членство. Нервозата на Шилегов е очигледна, но навредите нема да ја сокријат неговата неработа и неспособност да ги решава проблемите на скопјани, истакна Јелена Жугиќ, советник во Советот на Град Скопје.

-Од тоа што Шилегов не е веќе потпретседател на СДСМ, скопјани не добиваат апсолутно ништо. За да му тргне на Скопје, Шилегов треба да си поднесе оставка од градоначалник. Поистоветувањето на ВМРО-ДПМНЕ со зборовите простотилук и фашизам, се тешки квалификации за кои Шилегов мора да се извини, ова е последно предупредување пред поведување на  постапка против него пред надлежните институции. Скопје година и 7 месеци не виде ниту еден проект, ниту инвестиција. Во Скопје година и 7 месеци не се гради ама баш ништо. Шилегов е најнеспособниот градоначалник на Скопје, единствено што знае и прави е ширење на говор на омраза, рече Жугиќ и додаде:

„На скопјани им е преку глава од примитивизмот на Шилегов. Очигледно е дека освен говор на омраза и навреди Шилегов не знае за друго. Токму затоа наместо да се нарекува градоначалник и да не знае што прави треба да си поднесе оставка од градоначалничката функција и тоа час поскоро. Шилегов треба да си поднесе оставка затоа што и во неговата партија велат дека тој е неспособен. Не може Шилегов да е неспособен за партијата, а да е добар за град Скопје. Скопјани се незадоволни од работата на градоначалникот Шилегов, а не од потпретседателот на СДСМ, токму затоа оставка мора да поднесе оставка и тоа веднаш“.

Коронавирус