недела, 20. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

Зошто Куманово е „македонски Вухан“?

Зошто Куманово е „македонски Вухан“?

Недисциплинираноста на населението, враќањето на гастарбајтерите од странство во родниот град и чекањето на резултатите од тестирањето за Ковид 19, по 5 дена на почетокот на епидемијата, според Фатмир Асани, претседател на Здружението на матични лекари Куманово, доведоа до тоа брзо да порасне бројот на заразени во Куманово.

Тој објаснува дека на почетокот се чекало 2-3 дена за да се закаже тестирање, потоа следеле уште 5 дена до добивање на резултатите, а во меѓувреме потенцијалните заразени не ја сфатиле сериозно ситуацијата, се мешале со други луѓе, со што ситуацијата се влоши. Но, додава дека потоа процесот на тестирање се одвивал побрзо, пренесе ФАКТОР.

Дополнително Асани објаснува дека голем број граѓани од Куманово, и Липково работат во странство, тие се вратени пред корона кризата да ја зафати земјата и да се воведе државен карантин, со што заразата брзо зема замав. Кумановци и жители на Липково, работат претежно во Германија, Швајцарија, Италија, Австрија, Словенија, Ирак, Авганистан. Според некои неофицијални проценки, градот има околу 10.000 гастарбајтери.

„На почетокот на луѓето им беше срам да се пријават да се тестираат, иако тука нема ништо срамно. Јас како матичен имам закажано тестирање на 15 пациенти, од кои 6 испаднаа позитивни, од Куманово и од Липково. Тие се добри, се опоравуваат. Сега веќе пациентите се добро информирани, учат и тие за вирусот, знаат многу работи. Ако некој се појави со симптоми, ги бараме контактите од луѓето кои со нив комуницирале. Пред градоначалникот Максим Димитриевски да побара карантин, граѓаните ја сфатија сериозно работата. Јас не сум за карантин, мислам дека за две недели ќе се среди состојбата во Куманово, и треба да почнуваме да работиме, да се движиме“, вели Асани.

Тој објаснува дека вирусот и понатаму ќе биде присутен, но опасноста ќе се намали, и народот ќе мора да научи да живее по новите правила.

„Вирусот може ќе биде тука 2 години, ќе го има и понатаму, но ние мораме да внимаваме, да носиме маски, да не се ракуваме, да не се гушкаме, да држиме растојание, што е најважно“, додава Асани.

Во Куманово сега има скоро 400 потврдени случаи на Ковид 19.

Дваесетина жители ја изгубија битката со опасниот вирус.

Највисока кумулативна инциденца на 100.000 жители е регистрирана во Куманово со 264,9 заболени на 100.000 жители, објавено е на веб страницата на Институтот за јавно здравје.

Во земјава прво се појавија случаи на коронавирус во Скопје и Дебар, а Куманово иако не се споменуваше како општина каде постои ризик од зараза, или пак дека има позитивни, сепак се случи да почине 57 годишна жена. Таа беше првата жртва.

ЕУРО 2020

Македонија