понеделник, 21. септември 2020. Вести денес: 184
Во живо

Следете во ЖИВО прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ

home Вести

„Зоран Заев спротивно на волјата на граѓаните го продава името на државата“

„Зоран Заев спротивно на волјата на граѓаните го продава името на државата“

Зоран Заев спротивно на волјата на граѓаните го продава името на државата. Граѓаните јасно и недвосмислено на референдум кажаа дека не се согласуваат со промена на уставното име, Заев оди спротивно на нивната волја и ја силува демократијата и парламентарните процедури, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

-Зоран Заев е човек кој до гуша е потонат во криминал. Тендерите и бизнисите во четири очи кои ги делат помеѓу себе милионите од државниот буџет мора да запрат. Црнилата кои надвиснале над бизнисот и граѓаните мора да си одат. Заев јавно го призна и непотизмот и потврди дека се вработуваат роднини на функционери, ова е срамно и недозволиво за една демократска држава. Ниту една фирма не работи, работат само фирмите на Заеви и луѓето околу него. Странски инвестиции нема. Заев лаже и манипулира со бројот на странски инвестиции. Граѓаните не се сеќаваат кога последен пат е отворена некоја инвестиција во зоните, тоа се должи на лошата економска и даночна политика на власта. Даноците кои ги зголеми оваа власт ги погодуваат сите, како граѓаните, така и фирмите, а се со една единствена цел да се полни буџетот за компаниите на Заеви и луѓето блиски до нив да црпат милиони преку тендери и договори во четири очи, се наведува во партиската реакција.

Од ВМРО-ДПМНЕ порачуваат дека власта стана синоним за неработа.

-Застојот на полето на капиталните инвестиции е доволен показател за тоа. Нема ништо од најавените 600 километри автопат, 550 километри магистрални патишта и 1200 километри локани патишта. СДСМ се што вети излажа. Власта донесе црнила и мака за граѓаните. СДСМ мора да си замине. Зората мора да изгрее за Македонија, велат од партијата.

Коронавирус