петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 171
home Вести

Златев: Самото обвинение против мене содржи барање за цензура, не оддадов државна тајна туку државен интерес

Златев: Самото обвинение против мене содржи барање за цензура, не оддадов државна тајна туку државен интерес

Денес во 9:30 часот во Основниот кривичен суд Скопје, требаше да се одржи првото рочиште во судскиот процес кој Обвинителството го покрена против новинарот Љупчо Златев за оддавање на службена тајна.

Но, утрово рочиштето беше одложено бидејќи адвокатот побарал увид во предметот.

-Следното рочиште е закажано за 23-ти ноември. Верувам дека судот ќе се одважи и верувам дека ќе го отфрли ова обвинение затоа што самото обвинение содржи барање за цензура на слободата на изразување. Јас не оддадов државна тајна, туку државен интерес. Јас напишав текст поткрепен со докази во кој јасно се гледаше како се селектираат кадри во Управата за безбедност и контраразузнавање, истакна Златев.

Целата изјава на новинарот ја пренесуваме во продолжение: