петок, 16. април 2021. Вести денес: 35
home Вести

Жителите на Дупени револтирани по вчерашното невреме: Власта заборави дека во Преспа не се наоѓа само Крани (ФОТО)

Жителите на Дупени револтирани по вчерашното невреме: Власта заборави дека во Преспа не се наоѓа само Крани (ФОТО)

Делови во повеќе држави од регионот денеска се опоравуваат по страшното невреме кое беснееше вчера вечерта.

По страшното невреме од кое најмногу беше погоден грчкиот остров Халкидики, невреме имаше и во Албанија, но и во неколку македонски градови.

Според фотографиите на социјалните мрежи во Охрид невремето буквално уништи цели камп приколки во автокампот Љубаништа, а слично невреме беснееше и во Преспа.

На социјалните мрежи утрово се појавија и фотографии од Дупени каде револтираните жители споделија фотографии од уништената плажа и откорнатите дрва по што ги потсетија властите дека и Дупени е дел од Преспа, а не само Крани кое исто така беше погодено од силното невреме вчеравечер.

 

Инаку денеска министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски и за внатрешни работи Оливер Спасовски најавија дека ќе го посетат автокампот Крани, додека жителите од околните села и места во Преспа кои се погодени од невремето ги заборавија.

Коронавирус