недела, 26. септември 2021. Вести денес: 40
home Вести

Жителите на делчевско во солзи: Каде е премиерот, нема никој- се ќе ни изгори! (ВИДЕО)

Жителите на делчевско во солзи: Каде е премиерот, нема никој- се ќе ни изгори! (ВИДЕО)

Цела ноќ гореше пожар на потегот помеѓу македонските градови Делчево и Пехчево. Утрово го гасеа хеликоптери на Армијата, но истите беа повлечени да гасат во Богданци, па поради ветрот пожарот повторно се разгорел.

Денес попладне повторно се разгоре пожарот во маалото Пајсак во делчевското село Нов Истевник, а дел од населението било евакуирано во пониските делови на почетокот на селото.

Граѓани во солзи велат дека нема кој да им помогне- го бараат премиерот Зоран Заев и помош за справување со огнената стихија која е на 50 метри од нивиот имот.

Коронавирус