недела, 4. декември 2022. Вести денес: 33
home Вести

Жителите на Дебарца со порака до Заев: Премиере, не играјте си со нашето трпение! (ФОТО)

Жителите на Дебарца со порака до Заев: Премиере, не играјте си со нашето трпение! (ФОТО)

Жителите на Дебарца излегоа на протест против изградбата на регионална депонија во нивната општина.

Тие испратија пораки до премиерот Зоран Заев и до локалната власт дека Дебарца ја наследиле чиста и чиста ќе ја остават.

„Премиере, не играјте си со нашето трпение“.

„Депонија во Дебарца нема да има, нашето здравје не е ваша ниту европска грижа“.

Граѓаните му порачуваат на Заев дека треба нив да им го даде она што им го вети, а не на неговите коалициони партнери.

„Институциите на системот се наш сервис, или ќе не послушате или ќе ве нема“- му порачаа граѓаните на Заев.

Коронавирус