четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Зголемен број труења на животни за време на полициски час низ цела Македонија

Зголемен број труења на животни за време на полициски час низ цела Македонија

Во последниов период, поконкретно по воспоставувањето на построгите мерки за превенција и заштита од Ковид-19, кога стапи на сила полициски час на територијата на целата држава, забележан е зголемен број труења на бездомни животни, но и на кучиња со сопственици, реагираат од Здружение за унапредување и заштита на благосостојбата на животните „Дејзи Фемили“ Скопје.

Имено, се работи за расфрлање на отровот Метомил или попознат како „Ланате“, на повеќе јавни површини во повеќе реони низ Скопје и околината, за што сведочат и други здруженија и независни активисти, при што настрадаа повеќе здрави единки.

-На пример, во неделата на 12.04.2020 беше отруено бездомно куче под наша грижа, имаме информации за расфрлан отров во текот на изминатиот викенд во Карпош, Радишани, Ново Лисиче, Козле, Влае, а само пред неколку часа отруено е куче кое пред само една недела беше во непосредна опасност, кога настрада друго куче од истата околина, односно истата група на бездомни, но згрижени животни, се наведува во нивното соопштение.

Тие потенцираат дека несомнено е дека се работи за извршување на смислени и планирани дејствија, особено ако се земе предвид фактот што во најголем дел се работи за маалски миленици, односно животни под грижа на здруженија, независни активисти и локални жители, кои во својот реон живееле подолго време и со кои не е поврзан ниту регистриран било каков инцидент, односно немил настан како напад и угризување на минувачи.

-Алармантно и симптоматично е тоа што овие кривични дела се извршуваат со зголемен интензитет во вонредна состојба и при прогласен полициски час на територијата на целата држава, кога се претпоставува и очекува зголемено присуство на чуварите на јавниот ред и мир, а со тоа и зголемена безбедност на граѓаните. Веќе е познато дека отровот „ланате“ е исклучително опасен како за животните, така и за луѓето и животната средина. Иако овојпат е со зголемен интензитет, а фактот што горенаведените примери сите се случија во време на полициски час особено додава на грозоморноста на чинот, сепак овие појави не се ништо ново во Скопје и Македонија и истите се случуваат со години наназад буквално насекаде, на целата територија на државата и до денес немаме сознанија за пронајден и соодветно санкциониран трујач. Од таа причина, бараме од сите надлежни институции и органи на прогонот, а особено од АХВ, МВР и ЈО, итно да постапат по најновите пријави, ревносно да ги истражат труењата и да им посветат зголемено внимание особено со оглед на ситуацијата затоа што се работи за насилни криминалци кои се опасни по луѓето и околината, велат тие.

Од Здружението бараат и одговор на прашањето: Како и покрај сите сознанија и сите инциденти низ годините, продажбата на ваков опасен отров тече непречено и слободно на пазарот, без соодветно евидентирање и контрола на купувачите?

-Воедно, апелираме до сите совесни граѓани најпрво да внимаваат на себе и на своите домашни и маалски миленици и да се приклучат кон нашите барања и самостојно да го бараат истото од надлежните институции, заклчуваат тие.

Од Здружението испратија повеќе фотографии од отруени животни, а дел од нив се навистина вознемирувачки и затоа нема да ги објавиме.

Коронавирус