петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Земјотрес регистриран во подрачјето Тетово-Гостивар

Земјотрес регистриран во подрачјето Тетово-Гостивар

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, синоќа во 22:02 часот, регистрира земјотрес на подрачјето Тетово-Гостивар, со епицентар 50 километри југозападно од Скопје. Земјотресот беше со јачина од 2,9 степени според Рихтеровата скала.

Земјотресот, како што велат од Сеизмолошка опсерваторија при ПМФ во Скопје, бил почувствуван од населението во Кичево, Дебар, Гостивар и Маврово со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала

Најнови вести

Коронавирус