недела, 7. март 2021. Вести денес: 12
home Вести

Земјотрес ги здрма прилепчани- еве ги деталите

Земјотрес ги здрма прилепчани- еве ги деталите

Земјотрес со јачина од 2,3 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во 4 часот и 39 минути на подрачјето на Прилеп, соопшти Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот чиј епицентар се наоѓа 65 километри јужно од Скопје, бил почувствуван од населението во Прилеп и околината со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Коронавирус