понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 79
home Вести

Земјоделците до Заев: Нафтата ја покачивте од 40 на 70 денари, а сега ни даваат картички од 500 денари за зелена нафта- бараме повисока цена на производите

Земјоделците до Заев: Нафтата ја покачивте од 40 на 70 денари, а сега ни даваат картички од 500 денари за зелена нафта- бараме повисока цена на производите

Земјоделците на денешниот протест кој го организираа пред владата кажаа дека мерката зелена нафта не е доволна и дека не е ефективна.

Тие го потенцираа фактот дека во време на владеење на СДСМ нафтата се покачила за 30 денари односно од 40 денари на 70 денари и дека картичките за зелена нафта од 500 денари ни приближно не ја надокнадуваат разликата.

Побараа од владата да не се фокусира на популистички мерки како зелена нафта, туку да го исполни она што го вети пред да дојде на власт, а тоа е повисоки цени за земјоделските производи за тие сами да можат да ги планираат трошоците за наредната производствена година.

Коронавирус