среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Здружение на полициски работници „Сигурност“: Крај за политички решенија, на МВР му треба професионалец како Ковачки

Здружение на полициски работници „Сигурност“: Крај за политички решенија, на МВР му треба професионалец како Ковачки

Здружението за заштита на правата на вработените во МВР „Сигурност“, испрати писмо до јавноста во кое му дава целосна поддршка на кандидапот за технички министер за внатрешни работи, Драган Ковачки.

-Како вработени во МВР, целосно посветени на службата кон државата, сметаме дека е време професионалец како Драган Ковачки да ја превземе службата и работата на МВР. После подолг период неопходна е професионализација на МВР, чии структури се политизирани подолг временски период и особено изобличени со непрофесионални и нестандардни систематизации. МВР има потреба од професионалци кои ќе го спроведуваат законот. Нема министерство кое не доживува дисторзии кога во еден ден се пишуваат над 1.000 решенија за прераспределување на работните места и задачи. Ете токму тоа се случи последниот месец во Министерството за внатрешни работи. Треба да се стави крај на политизацијата на полицијата, а Ковачки е професионалец во кој веруваме. Стоп за политички решенија, да, за професионалци во МВР. МВР е комплексна структура каде редот и поредокот се најважни, пред се’ дисциплината и посветеноста, се вели во соопштението на „Сигурност“.

Коронавирус