среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

„Здравство“: Покрај многуте лекови за хронична миелоидна леукемија, за пациентите доцни терапијата

„Здравство“: Покрај многуте лекови за хронична миелоидна леукемија, за пациентите доцни терапијата

Во државава од хронична миелоидна леукемија според официјалните податоци има заболено околу 120 лица. Тие секојдневно се соочуваат со ненавремено добивање терапија која е од суштинско значење.

-Во последните десетина години пронајдена е цела палета на лекови, со што болеста може да се стави под контрола, велат упатените за „Здравство.мк“.

Одговор зошто е ваква ситуацијата од министерот за здравство Венко Филипче досега нема.  Секојдневните настани говорат дека  тој сепак сега е презафатен со кампањата за референдумот.

-Се надеваме дека бирократските процедури за набавка ќе се поедностават и нема да има одземање на човечки животи повеќе, му порачаа на Филипче, лицата кои боледуваат од оваа болест.

Коронавирус