понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 161
home Вести

Заврши заложничката драма во Крива Паланка: Работниците од „Веибо“ ја ослободија директорката

Заврши заложничката драма во Крива Паланка: Работниците од „Веибо“ ја ослободија директорката

Порталот Република дознава дека доцна синоќа, во околу 2 часот по полноќ, завршила заложничката драма во фабриката на „Веибо“ во Крива Паланка.

Директорката на „Веибо груп“ Кристина Јакимова заедно со менаџментот во кој има и турски државјани синоќа ја посетила фабриката за да ги земе документите за нејзино затворање. Но, откако влегле во фабриката која не работи од први месецов, дворот на објектот бил опколен од група на работници кои неколку часови не им дозволуваа да излезат од фабриката.

По повеќе од 7 часа и долги преговори, работниците го ослободиле менаџментот кој рано утринава пристигнал во Скопје.

-На помош дојде и полицијата, а медијатор во преговорите за ослободување на менаџментот беше градоначалникот на Крива Паланка, Борјанчо Мицевски, кој заедно со четворица вработени влезе во опколената компанија. Работниците се договорија со менаџментот од фабриката, која ќе оди под стечај, да не се изнесуваат машини додека не се исплатат трите заостанати плати, вели извор за Република.

Поради затворањето на фабриката на улица ќе останат 210 вработени. Менаџментот на компанијата минатата недела се огласи со соопштение дека фабриката мора да биде затворена, затоа што тие веќе немаат моќ да функционираат и не сакаат да се доведуваат во големи загуби.

Најнови вести

Коронавирус