среда, 19. февруари 2020. Вести денес: 133
home Вести

Заврши претресот во СЈО, следна станица на Катица Јанева е во Кривичен суд (ВИДЕО)

Заврши претресот во СЈО, следна станица на Катица Јанева е во Кривичен суд (ВИДЕО)

По повеќе од час и половина, Катица Јанева и полициските службеници кои ја спроведоа од нејзиниот дом, го напуштија СЈО и се очекува специјалната јавна обвинителка да биде спроведен во Кривичен суд.

Претходно, припадници на полицијата извршија претрес во домот на Јанева во Скопје.

-Се одзема службениот компјутер на Јанева од СЈО, информираше основниот јавен обвинител за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, која денеска побара 30- дневен притвор за Јанева.

По ова ќе следи понатамошна судска постапка.

Инаку, Јанева вчера беше на распит во Јавното обвинителство за организиран криминал за случајот „Рекет“.