недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 0
home Вести

Завршена трансплантацијата: Рано утрово срцето на 44 годишната пациентка повторно чука

Завршена трансплантацијата: Рано утрово срцето на 44 годишната пациентка повторно чука

Министерот за здравство Венко Филипче на социјалните мрежи информира дека рано утрово срцето на 44 годишната пациентка чие семејство несебично ги донираше органите, почна повторно да чука.

-Пациент кој неколку години боледува од тешка кардиоваскуларна болест доби шанса за нов живот. Во изминативе 24 часа околу 100 тина лекари, медицински сестри и болничари работеа заедно како тим и покажаа како беспрекорно функционира здравственитот систем, напиша Филипче на Фејсбук.

Министерот најавува повеќе детали во текот на денот.

Коронавирус