понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 150
home Вести

Затуроска обелоденува непотизам во СЈО: Можеле да се вработат само роднини на обвинители, деца на судии или со партиска препорака од СДСМ

Затуроска обелоденува непотизам во СЈО: Можеле да се вработат само роднини на обвинители, деца на судии или со партиска препорака од СДСМ

Во текот на вчерашниот ден Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднесе Предлог одлука за основање на Анкетна комисија за утврдување на прекршување на законите и злоупотреби во работењето во СЈО, а врз основа на веќе потврдените одлуки на Собранието и Советот на јавни обвинители, дека Катица Јанева својата работа ја обавувала незаконито, нестручно и несовесно.

Во продолжение следува интегрален текст на прес-конференцијата на Лилјана Затуроска, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ.

Покрај огромните финансиски средства кои си ги делеле вработените во СЈО помеѓу себе како додатоци, дневници, награди, за нас фрапантни се податоците кои дури сега излегуваат во јавноста, а се поврзани со личните и партиски непотизам на СДСМ внатре во СЈО.

Една од главните причини за формирањето на оваа анкетна комисија се партиските вработувања и непотизмот кои што беа голема дамка на СЈО од неговото основање па се до денес.

СЈО била институција во која можело да се вработите по три основи:

1. Ако сте роднина или близок на некој од обвинителите,

2. Ако сте роднина на функционер на СДСМ или добиете партиска препорака,

3. Ако сте дете на судија или обвинител кој треба да добие награда за послушност кон СДСМ и СЈО.

Комисијата треба да ја утврди законитоста на постапките при вработување во самото обвинителство, утврдувањето на видливи конфликт на интереси или непотизам при вработување како и трошењето на средствата по однос на сомнителни хонорари, дневници, додатоци и награди.

Имено, во изминатите години СЈО вршеше класично партизирање на своите редови со вработувања на членови на СДСМ како и внуци, братучеди и други блиски и далечни роднини на самите обвинители кои беа дел од тимот на Катица Јанева.

Како класични примери за партизација и непотизам во редовите на СЈО можеме да ги истакнеме:

· Ефтимија и Љупчо Чучурски, први братучеди на обвинителот Гаврил Бубевски.

· Андријана Ристоска, прва братучетка на обвинителката Ленче Ристоска.

· Елена Јосифовска, чија мајка Елизабета Јосифовска беше обвинител во СЈО.

· Владимир Миладиновски, внук на истата обвинителката Елизабета Јосифовска.

· Петре Бошков вработен во СЈО како зет за прва братучетка на министерката Рената Десковска.

· Ѓорге Делиџаков од Гевгелија, внук од сестра на Катица Јанева, вработен како економски приправник.

· Вработена во СЈО е и девојката на Лазар Јанев, син на Катица Јанева.

· Вработен беше и синот на врховната судијка Лидија Неделкова, Давид Неделков.

· Ќерката на поранешниот директор на МЕПСО Сашо Василевски, Марија Василевска.

· Синот на обвинителката Мира Ангелеска од Кичево, Стојан Ангелески.

· Ќерката на членот на Советот на јавни обвинители Коле Штериов, Теа Штериова.

· Близок роднина на Ахмед Рушити, судија во Апелација од Гостивар, Вулнет Рушити.

· На платниот список на СЈО е и Катерина Рамбабова, ќерка на кандидат за пратеник на СДСМ и ќерка на поранешен претседател на судот во Штип, Миланчо Рамбабов.

· Синот на судијата Лазар Ризов од Неготино.

· Во низата семејни вработувања е ќерката на Борис Тунџев директор на Катастар, Катерина Тунџева.

· Миле Трајковски, советник од редовите на СДСМ во Советот на Општина Крива Паланка.

· Катица Јанева призна исто така дека го вработила членот на СДСМ Борче Боки Трајковски, лице осудено за измама кое издржало една година затвор.

· Ѓорѓи Камчев, кој активно учествувал во протестите во организација на Шарената револуција.

· Ангажманот на Мирослав Грчев кој од СЈО е ангажиран да изготви вештачење за случајот Космос.

· Катица Јанева во СЈО си го вработила и шоферот од Основниот cyд во Гевгелија како личен шофер, а неговото име е Вили Јанев, случајно или не.

· Душко Димитреиески како возач во СЈО, сопруг на обвинителката Душица Димитриевска од ОЈО Гостивар чии зет за ќерка е Трајче Нешкоски, поранешен генерален секретар на СДММ.

Ова замислете се само дел од партиските вработувања и од непотизмот на обвинителите во СЈО.

Тому затоа Собранието на Република Македонија е должно на македонската јавност да го обелодени досегашното функционирање на СЈО кое што требаше да биде пример за институција која ќе биде имуна на партизација, непотизам и беззаконие.

Уште еднаш апелираме до пратеничките групи во Собранието да го поддржат предлогот за основање на Анкетна комисија и заедно да помогнеме јавноста да има увид во досегашното работење на Специјалното јавно обвинителство и на Катица Јанева како шеф на оваа институција.

Локални избори 2021