среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 1
home Вести

Засилените контроли започнаа: Инспекциите на терен, се казнуваат несовесните граѓани во ек на сезоната на варење ракија

Засилените контроли започнаа: Инспекциите на терен, се казнуваат несовесните граѓани во ек на сезоната на варење ракија

Инспекциските служби во Делчево започнаа засилени контроли со цел спречување на обидите на несовесни граѓани кои во ек на сезоната на варење ракија, од отпадот од сливи се ослободуваат со негово фрлање во канализациската мрежа.

Како што велат надлежните за прекршителите ќе следуваат казни согласно законските одредби за ваков вид прекршоци.

– Знаеме добро дека Пијанец е регион во кој во овој период изразена е појавата на варење ракија. Во тој процес веќе почнува да се чувствуваат несаканите нус појави, па така сведоци сме на исфрлање на сливовиот отпад во блиската канализациска мрежа која се полни и со тоа се нарушува нејзината основна функција. Како надлежни за оваа состојба апелираме до граѓаните кои во овој период варат ракија, дека не смеат да го фрлаат отпадот (комињето) во канализацијата, бидејќи постои опасност од нејзино затнување, информираат од одделението за инспекциски надзор.

Додаваат дека поради евидентираните случаи за ваква практика кај граѓаните, службите ќе вршат редовни контроли по што за несовесните граѓани ќе бидат изрекувани казни. Казните ќе се применуваат согласно со законските одредби од Законот за јавна чистота на град Делчево.

Локални избори 2021