среда, 21. октомври 2020. Вести денес: 16
home Вести

Започна штрајкот на наставниците во Македонија

Започна штрајкот на наставниците во Македонија

Денес наставниците на територијата на Македонија стапија во штрајк, поради како што велат, неисполнетите ветувања за покачување на платите.

-Ние како просветни работници денес решивме да ја поддржиме одлуката на СОНК и иницијативата за еднодневниот штрајк. Воедно се надеваме дека надлежните ќе имаат слух за нашите барања, воедно и во тој дел ќе најдат сили да ги остварат нашите барања, велат наставниците од Штип.

Тие истакнаа дека ќе останат на работните места но засега без работни обврски.

Од СОНК уште еднаш кажаа дека ова е предупредувачки штрајк и дека доколку власта остане глува за барањата на наставниците, штрајкот ќе се радикализира.

-Очекуваме наредниот месец да се најде одговор на нашите барања. Главно барање е 25 посто покачување на платите, земајќи во предвид дека минималната плата на национално ниво се движи околу 25 посто.

Од СОНК велат дека очекуваат во иднина од Министерството за образование и наука да понудат компромис и овие проблеми да се надминат.

Коронавирус