петок, 27. мај 2022. Вести денес: 151
home Вести

Започна координативниот состанок на државно-политичкиот врв за предлозите на Нимиц (ФОТО)

Започна координативниот состанок на државно-политичкиот врв за предлозите на Нимиц (ФОТО)

Државно-политичкиот врв вечерва во Клубот на пратениците го почна координативнот состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и Грција, што ја предложи медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц на 17 јануари во Њујорк.

На состанокот, кој се одржува во Клубот на пратеници, учествуваат претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и претседателот на ДУИ Али Ахмети.

ФОТО: Фокус

Коронавирус