вторник, 14. јули 2020. Вести денес: 1
home Вести

Жан Митрев со препораки за борба против коронавирусот, никако вежбање надвор (ВИДЕО)

Жан Митрев со препораки за борба против коронавирусот, никако вежбање надвор (ВИДЕО)

Доктор Жан Митрев препорачува на свежото време никако не треба да се излегува по надвор, бидејќи свежото време на вирусот му го олеснува патот до белите дробови.

-Никако не треба да се прави никаква физичка активност надвор. Зошто? Затоа што со било која физичка активност, движење, шетање надвор, така наречено на свеж воздух, значи на ладен воздух, а со тоа ако сте позитивни, а со самото тоа патот на вирусот за спуштање до плуќата повозможен. Затоа, јас би препорачал, покрај изолација и седење дома, никако вежбање надвор, или било какви спортски активности, или било каков напор, или вопшто да се излегува надвор додека е свежа, затоа што сето тоа може да го убрза процесот на инфекција, вели доктор Жан Митрев.

Во продолжение можете да го погледнете целото видео со препораките на доктор Жан Митрев: