вторник, 22. септември 2020. Вести денес: 0
home Вести

Замрзна Моклишко езеро

Замрзна Моклишко езеро

Замрзна Моклишкото Езеро, создадено во 1956 година, при уривањето на ридот „Градот” кај кавадаречкото село Ваташа.

– Група кавадарчани решивме да испешачиме малку до езерото и видовме дека е замрзната неговата површина. Езерото е убаво во сите годишни времиња и привлекува посетители, па и на овие ниски температури, рече Димитар Барамачев за МИА.

Коронавирус