понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 82
home Вести

ЖАЛНО: Земјоделците на мака- родот наместо на пазар, им завршува на буниште (ФОТО)

ЖАЛНО: Земјоделците на мака- родот наместо на пазар, им завршува на буниште (ФОТО)

Земјоделството е на колена, а земјоделците се понижени. ЖАЛНО Е, но родот на земјоделците наместо на пазар завршува на буниште.

Инаку, земјоделците од повеќе реони и од речиси сите гранки вчера се собраа на предупредувачки протест во центарот на Прилеп. Прво маршираа низ булеварот „Гоце Делчев“, а потоа се обратија пред зградата на локалната самоуправа.

Главно, бараат исплата на сите заостанати субвенции, мерки, ковид пакетите, повлекување на законите за зелена такса и за продажба на земјоделското земјиште.

Земјоделците најавија радикализирање на протестите низ повеќе региони доколку наскоро не се решат проблемите.

Локални избори 2021