недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Жалбата за притворот на Јанакиески и Божиновски испратена во Апелација

Жалбата за притворот на Јанакиески и Божиновски испратена во Апелација

Кривичниот суд ги препрати жалбите за притворот на Миле Јанакиески и Кирил Божиновски до Апелација. Обжалените решенија второстепениот суд ќе ги разгледува на јавна седница откако ќе го добие и неопходното мислење од Специјалното јавно обвинителство. Доколку притворот за двајцата обвинети во предметот Титаник биде потврден, СЈО ќе има можност да бара негово продолжување по истекот на 30-дневната мерка, односно на 14 следниот месец, јавува Сител.

Додека роковите течат, ВМРО-ДПМНЕ и денеска обвинува за класичен политички прогон и нарачан притвор за Јанакиески и Божиновски за власта да ја прикрие својата неспособност.

Опозицијата прашува по чија наредба биле следени двајцата обвинети и претседателот Иванов.

Веќе 5 дена поранешните функциоенри Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се во истражниот затвор во Шутка. Кривичниот совет го прифати барањето на сјо за притвор со образложение дека и двајцата имале намера да ја напуштат државата, но и дека ваквата мерка е неопходна за непречено водење на судскиот процес за предметот Титаник.

Најнови вести

Локални избори 2021