сабота, 10. декември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Заев: Законот за двојазичност е на Заев, не на ДУИ , јас верувам во употребата на албанскиот јазик

Заев: Законот за двојазичност е на Заев, не на ДУИ , јас верувам во употребата на албанскиот јазик

– Како тоа законот е на ДУИ, прво законот е на Заев. И по позиција како сум поставен, а после е на сите коалициони партнери, заради тоа  што сите застанавме зад него. Јас во длабочината на правото на употреба на албанскиот јазик верувам и зборувам повеќе од две години за тоа, вели Заев во интервјуто за порталот „Алмакос“, запрашан дали верува во законското решение за двојазичноста или го гласал за да ги задоволи потребите на ДУИ.

Имено Зоран Заев уште пред изборите пред албанската дијаспора во Швајцарија зборуваше дека ќе спроведе двојазичност во Република Македонија. Во исто време пред македонското гласачко тело зборуваше дека под ниеден случај нема да ја реализира двојазичноста, за сега повеќе од година дена откако е на власт да видиме дека всушност го лажел македонскиот електорат.

Најнови вести

Qatar 2022