понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 111
home Вести

Заев за српски „Курир“: Првите милиони ги заработив од продажба на сушени црвени пиперки

Заев за српски „Курир“: Првите милиони ги заработив од продажба на сушени црвени пиперки

Во интервју за српски „Курир“ премиерот Зоран Заев објаснува како го поминал патот од продавач на лубеници до премиер.

Меѓу другото, зборува и како ги заработил првите милиони.

„До мојата четврта година живеевме во селото Муртино каде се родени татко ми и мајка ми, а потоа се преселивме во Струмица. Мајка ми беше наставничка по биологија и хемија, а татко ми магационер. Сите, и родителите и мојот помлад брат Вице работевме во земјоделство“, вели Заев.

Првиот екстра профит го заработил продавајќи прашок за алишта од Србија, а првите милиони кога во Србија ја продадов сувата пиперка.

-Првата голема заработка – 2,4 милиони марки од пиперки кои ги сушевме во Струмица, а му ги дававме на Хоргос за производство на сушен црвен пипер, истакна Заев.

Целото негово интервју, прочитајте го на српски КУРИР

Најнови вести

Коронавирус