четврток, 29. јули 2021. Вести денес: 1
home Вести

Заев за „метлата”: Уште преговарам со ДУИ

Заев за „метлата”: Уште преговарам со ДУИ

Премиерот Зоран Заев денеска повика на одржување лидерска средба, в петок во 14 часот во Клубот на пратениците. Поканата е упатена до лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на ДУИ Али Ахмети и на Алијансата за Албанците Зијадин Села.

На лидерската средба, како што посочи Заев, би се разговарало за нов изборен законик и изборен модел, за законот за јавно обвинителство односно решавање на статусот на СЈО и за пописот.

Се осврна и на најавената метла и додаде дека течат преговорите и понатаму.

– Се уште сме во преговори со ДУИ но во фаза која очекувам да заврши во текот на средината на јули па да ги објавиме имињата, рече Заев денеска на прес-конференција.

Коронавирус