понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 166
home Вести

Заев во среда ќе го пречека Рамуш Харадинај во Скопје

Заев во среда ќе го пречека Рамуш Харадинај во Скопје

На 18 април (среда) косовскиот премиер Рамуш Харадинај ќе ја одржи својата прва посета на Македонија. Харадинај ќе биде пречекан од македонскиот премиер, Зоран Заев и други високи државни функционери, објави Алсат-М телевизија.

Харадинај и Заев ќе разговараат за меѓусоседските односи при што ќе биде одреден и датумот на заедничката владина средба меѓу Македонија и Косово..

Истиот ден, во посета на Скопје ќе биде високата претставничка на ЕУ, Фредерика Могерини.

Најнови вести

Коронавирус