понеделник, 25. јануари 2021. Вести денес: 173
home Вести

Заев во потрага по двотретинско мнозинство за СЈО

Заев во потрага по двотретинско мнозинство за СЈО

Премиерот Зоран Заев денеска  ги почнува најавените средби со лидерите на партитите од  Собранието  со цел обезбедување поддршка за новиот Закон за јавно обвинителство и решавањето на статусот на СЈО преку истиот.

Владеачката коалиција е во потрага по двотретинско мнозинство во Собранието за усвојување на измените во Законот за јавно обвинителство, со кои се дефинира статусот на Специјалното јавно обвинителство.Заев е оптимист дека ќе успее да го обезбеди парламентарното мнозинство особено поради тоа што судбината на СЈО е услов за почетокот на преговорите со ЕУ.

Европската комисија бара овој закон да биде донесен со широк консензус и така да се зацврсти неговата иднина како услов земјата да добие датум за преговори со ЕУ во јуни.

Коронавирус