среда, 28. септември 2022. Вести денес: 182
home Вести

Заев: Вакцините ќе стигнат преку ДХЛ, ама не ви кажувам кога

Заев: Вакцините ќе стигнат преку ДХЛ, ама не ви кажувам кога

Ние секој ден очекуваме конкретна информација кога ќе стигнат вакцините. Јас сега имам информација кога ќе стигнат првите 3.000 ама како да кажам, ако не стигнат?, одговори премиерот Зоран Заев денеска на новинарско прашање, јави Сител.

„Во недела ги очекуваме преку ДХЛ да дојдат, министерот се организира со амбасадорт да ги пречека и нормално да се пуштат во промет.

Знаете дека вчера објавија и здравство и јас искоментирав јавна изјава 21.000 од Фајзер се потврдени до крајот на месецов, договорот е конечно стигнат после сите прашања коишто нивните правни служби ги поставија. Фала Богу стигна и од Ковакс информацијата дека ќе испочитуваат до крајот на првиот квартал, тоа значи до крајот на месец март да стригнат првит еколичини веројатно и тие се накаде меѓу 20-30 илјади вакцини. Во март месец ќе почне масовната вакцинација. покрај здравствени работници, нормално тоа се возрасните граѓани, па оние со хронични болести. Секој ден се ќе носи некоја нова информација. Знаете дека се уште оечкуваме од Кина, каде што дури плативме аванс, па повлековме аванс, се со цел да потврди Министерството за надворешни работи дека е во ред. Работат и министерот за надворешни работи и министерот за европска прашања, покрај министерот за здравство за час поскоро да гиу убрзаме количините. Се јавуваат нови понуди на Астра Зеника. Денеска имам разговор со британски претставници од наајвисоко ново, да видиме дали може за 7-10 дена и тие да стигнат заради тоа што се работи за ервропска, квалитетна вакцина, така што верувам дека за многу брзо време оваа со право летаргија којшато се јавува во општеството да биде отклонета и да продолжи процесот на вакцинација“, кажа Заев.

Коронавирус