понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 174
home Вести

Заев создаде нов идентитет: Кошаркарите од Македонија запишани како северномакедонци (ФОТО)

Заев создаде нов идентитет: Кошаркарите од Македонија запишани како северномакедонци (ФОТО)

Македонските кошаркари Перо Антиќ, Дамјан Стојановски и Ѓорѓи Чековски на професионалните профили на „Еуробаскет“ веќе се запишани како кошаркари од Северна Македонија.

Перо Антиќ  е македонски професионален кошаркар и член на македонската репрезентација. Во неговата професионална биографија се запишани клубови од земјава, Балканот но и САД каде е престиж за секој професионален спортист да настапува. Антиќ настапуваше во НБА лигата рамо до рамо со најпознатите имиња на овој спорт.

Македонскиот кошаркарски репрезентативец Дамјан Стојановски има бројни награди, меѓу кои и прогласен за најдобар кошаркар на Македонија (во 2014).

 

Најнови вести

Коронавирус