понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 164
home Вести

Заев со четири предлози до Грција: Северна, Горна, Вардарска или Скопје

Заев со четири предлози до Грција: Северна, Горна, Вардарска или Скопје

Република Северна Македонија, Република Горна Македонија, Република Вардарска Македонија, Република Македонија (Скопје) се четирите предлози за промена на нашето Уставно име, кои Зоран Заев и ги доставил на Грција.

Ова го изјави лично премиерот во неговата денешна изјава за новинската агенција „Ројтерс“ во Лондон.

Запрашан дали Грција би била задоволна со едно од овие опции тој рече: Да… Има предлози кои им се допаѓаат и некој кои не се толку примамливи (во врска со прашањето за името).

Тој изјавил дека прашањето кое што останало нерешено е дали постои „вистинска потреба“ да се смени Уставот на државата. Промената на Уставот е по барање на Грција, кои Грците го упатиле во последните неколку месеци, пишува „Ројстерс“.

Неговото интервју прочитајте го на РОЈТЕРС

Најнови вести

Коронавирус