вторник, 21. јануари 2020. Вести денес: 139
home Вести

Заев се закани: Ќе тужам!

Заев се закани: Ќе тужам!

Премиерот Зоран Заев најави тужба за новинарот на „Инфомакс“ кој објави страница од записникот од исказот на Орце Камчев за случајот „Рекет“.

– Ја повикувам јавната обвинителка да ја потврди веродостојноста на записникот. Не е точно. Отфрлав секаква поврзаност со Боки 13 поврзана со случајот „Рекет“. Обврска на Обвинителството е да каже дали тоа е така кажано. Објавена е една страна од записникот, а потоа е прераскажувано. Доколку новинарите прават манипулации, има одговорност. Ги повикувам Ременска, Шекеринска и Димитров заедно со мене да поднесат тужба, за да се потврди дека се лаже. Рускоска да кажe дали се точни наодите или не, дали тоа е лага или не. Но, во секој случај, јас како граѓанин ќе го тужам новинарот кој тоа го направил, рече Зоран Заев.