петок, 3. декември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Заев се надева на брзо решение за спорот со името

Заев се надева на брзо решение за спорот со името

Премиерот Зоран Заев изјави оти се надева на брзо решение на спорот со името што Македонија го има со Грција и кажа дека верува оти во овој процес е постигнат напредок.

Заев на прес-конференцијата во Владата по објавувањето на Извештајот на ЕК во кој Македонија доби чиста препорака, одговарајќи на новинарско прашање рече дека еврокомесарот Јоханес Хан, но и граѓаните се добро информирани дека навистина има напредок во овој процес и дека тоа е поразлично од кога било претходно.

– Тоа ни дава силна желба, волја, оптимизам да продолжиме во наредните недели што се пред нас, рече Заев, додавајќи дека може да бидат две недели, или пак шест недели, но дека ќе се прават напори решение за спорот за името да се изнајде пред самитот на ЕУ во јуни кога ќе се носи и одлуката за датум за преговори.

Знаеме, потенцира тој, дека е многу важно да се реши ова прашање кое веројатно е последното отворено билатерално прашање што го има Македонија, секако водејќи грижа, како што кажа, за достоинството и идентитетот.

МИА

Коронавирус