сабота, 25. март 2023. Вести денес: 85
home Вести

Заев сакал избори без прочистен избирачки список и без набљудувачка мисија

Заев сакал избори без прочистен избирачки список и без набљудувачка мисија

На средбата кај претседателот Стево Пендаровски, лидерот на СДСМ, Зоран Заев инсистирал на брзи избори без прочистен избирачки список и без набљудувачка мисија, неофицијално дознава „Лидер“.

Дополнително, на средбата Заев бил целосно неподготвен, исклучиво лицитирила само со датум и се премислил, не 5. јули туку 8. јули. Тој признал дека нема одговор од ОБСЕ и ОДХР дека ќе можат да ги покријат изборите, пишува порталот.

Исто така. информациите на „Лидер“ велат дека Заев инсистирал дека нема потреба за увид во избирачкиот список, што е скандалозно со оглед на тоа дека во периодов има новоредени, починати и луѓе кои навршиле 18 години, односно полнолетство.

 

loading...