сабота, 16. јануари 2021. Вести денес: 20
home Вести

Заев расчистува со крилото на Шекеринска: Си одат таа, Манчевски и Дескоска!?

Заев расчистува со крилото на Шекеринска: Си одат таа, Манчевски и Дескоска!?

Метлата на Заев сериозно удира во партијата и министрите по информациите кои излегоа утрово дека најверојатно Сугарески ќе биде сменет со струмичанецот Китанов, веќе се навестуваат и новите смени.

Според информации од партијата извесно е дека Заев е тргнат во битка за расчистување со крилото на Шекеринска. Имено премиерот од министри ќе ги разреши Радмила Шекеринска, Дамјан Манчевски и Рената Дескоска, репрезенти на таканатеченото скопско крило под закрила на Шекеринска.

Дополнително Заев во партијата на местото на Кирацовски го планира својот најблизок соработник, сегашниот министер за земјоделие, Љупчо Николовски, кој беше негов шеф на кабинет додека СДСМ беше во опозиција.

Со ваквите чистки Заев ќе обезбеди највисоките луѓе во државата да бидат лично негови луѓе.

Дека ова се насетуваше говори и фактот за генерална смена на претседателите на општинските организации на СДСМ, од кои голем број важеа за кадри на Шекеринска.

Извор: ДелчевоДенес

Коронавирус